Nurkowanie w Chorwacji
TOP 10 lokalizacji do nurkowania w Chorwacji
Nurkowanie w Rovinju – lokalizacja 'Baron Gautsch'
Nurkując, mogą Państwo podziwiać wrak statku 'Baron Gautsch', który znalazł się na dnie w wyniku jednej z największych katastrof na Adriatyku. Statek znajduje się na głębokości 28-40 m. Widoczność jest zmienna, prądy morskie mogą być silne, niemniej jednak jest to jedno z najciekawszych miejsc do nurkowania. Nurkować można jedynie z certyfikowanym centrum nurkowym.
Nurkowanie w pobliżu wyspy Cres – lokalizacja 'Mali Ćutin'
W pobliżu wschodniego wybrzeża
wyspy Cres znajdują się dwie wysepki Veli i Mali Ćutin. Nurkowanie na głębokość 32 metrów po linie opustowej; po 7 m wpływają Państwo do kanionu o głębokości 26 m. Piękno podwodnego świata, ławice ryb, koralowców, gąbek oraz innych morskich organizmów gwarantują niesamowite przeżycia.
Nurkowanie w pobliżu Malego Loszinja – lokalizacija 'Katedrala'
Pod wyspą Premuda, na głębokości 30 m, ukryty jest ciąg jaskiń zwanych Katedrala(Katedra). Po przepłynięciu 18 m docierają Państwo do komnaty, na dnie której znajduje się otwór. Po wydostaniu się z korytarza, po 20 m nurkowania, dotrą Państwo do wąskiego tunelu "Dimnjak". Świat podwodny na tej lokalizacji, słynący z bogactwa i różnorodności, z pewnością Państwa oczaruje.
Nurkowanie w pobliżu Sali na Dugim otoku – lokalizacja 'Kampanel'
Tylko osoby posiadające duże doświadczenie są w stanie dotrzeć do tego miejsca. Kampanel znajduje się na głębokości 30 m, a jego średnica wynosi zaledwie 6 m. Nurkować można do głębokości 55 m, trzeba jednak uważać na sile prądy morskie. Piękno płaskowyżu, na którym znajduje się Kampanel oraz jego ścian pozwalają stwierdzić, że jest to prawdziwy drapacz chmur na środku Adriatyku.
Nurkowanie w pobliżu Hvaru – lokalizacja 'Vodnjak Kampanel'
W pobliżu Hvaru, w okolicy Wysp Paklińskich, w morskich głębinach znajduje się Vodnjak Kampanel. Można tam dotrzeć tylko statkiem, a nurkowanie odbywa się przy pomocy liny spustowej. Po 10 m zobaczą Państwo obelisk, a po 40 m jego koniec. Uroku kanionowi dodaje, znajdujący się na głębokości 35 m, tunel o długości 5 m.
Nurkowanie w pobliżu Breli – lokalizacja 'Vrulja'
Vrulja, gdzie skały sięgają do 100 m w głąb morza, leży koło Dubaca. Można tutaj dotrzeć jedynie statkiem. Na głębokości 20 m znajduje się pionowa ściana, która ciągnie się 30 m w głąb morza, a tam z kolei piętrzą się wody rzeki Cetina. Nieco dalej znajduje się ściana, która sięga 100 m w głąb morza.
Nurkowanie w pobliżu wyspy Lastovo – lokalizacja 'Bijelac'
Powierzchnia wyspy Bijelac w żaden sposób nie zdradza, że na głębokości 10 m (aż do 60 m w głąb morza) jest ona podzielona na dwie części. Nurkować można od strony południowo-wschodniej – ściana znajduje się wówczas po lewej stronie, po 10 m wpływamy do krótkiego tunelu, dalej jest mały korytarz i rozpadlina sięgająca 55 m głębokości.
Nurkowanie przy południowym brzegu wyspy Mljet – lokalizacja 'Lenga'
W pobliżu cypla Lenga w południowej części
wyspy Mljet można nurkować po zacumowaniu po zewnętrznej lub po wewnętrznej stronie cypla. Nurkując, mają Państwo okazję zobaczyć ścianę sięgającą 86 m w głąb morza – doświadczeni nurkowie, którzy zejdą na większą głębokość zobaczą również kolonie czerwonych koralowców.
Nurkowanie przy wysepce Mrkanjac koło Cavtatu – lokalizacja 'Mrkanjac'
Wysepka Mrkanjac ma do zaoferowania bogactwo i różnorodność świata podwodnego. Na miejsce nurkowania dotrą Państwo statkiem, nurkuje się przy pomocy liny spustowej na głębokość 15 m; ściana sięga 50 m w głąb morza. Bogactwo tutejszej flory i fauny związane jest z bliskością otwartego morza oraz prądów z Morza Śródziemnego.
Nurkowanie w pobliżu wyspy Molunat – lokalizacja 'Kaiser Franz Josef'
Na dnie morza w pobliżu półwyspu Prevlaka leży krążownik "Kaiser Franz Josef", jednak nie łatwo zlokalizować wrak statku. Nurkuje się przy pomocy liny spustowej. Wrak statku, przy dobrej widoczności, widać już na 15 m, a oglądanie najlepiej rozpocząć od rei i jej nowych mieszkańców.