Parki krajobrazowe w Chorwacji

Parki krajobrazowe w Chorwacji
Parki krajobrazowe w Chorwacji
Parki krajobrazowe w Chorwacji
Parki krajobrazowe w Chorwacji
Parki krajobrazowe w Chorwacji
Parki krajobrazowe w Chorwacji
  • Parki krajobrazowe w Chorwacji
  • Parki krajobrazowe w Chorwacji
  • Parki krajobrazowe w Chorwacji
  • Parki krajobrazowe w Chorwacji
  • Parki krajobrazowe w Chorwacji
  • Parki krajobrazowe w Chorwacji

Park Krajobrazowy Biokovo

Park Krajobrazowy Biokovo leży jak lewiatan na północno-dalmatyńskim wybrzeżu nad Riwierą Makarską. Szczyty górskie sięgają wysokości ponad 1500 metrów i zapraszają do ich zbadania i zachwycania się tymi zanurzającymi się w morzu urwiskami. Pozostałości kulturowo-historyczne tego pasma przyciągają licznych turystów nie tylko miłośników przyrody.

Park Krajobrazowy Kopaczki rit

park krajobrazowy kopacki ritKto z Państwa chce przeżyć prawdziwe zjednoczenie z przyrodą i wziąć udział w walce o przetrwanie między gatunkami, powinien odwiedzić Kopaczki rit. Ten obszar bagienny leżący między Drawą i Dunajem, a który na dzień dzisiejszy jest siedliskiem ponad 267 gatunków, jest pozostałością Morza Panonskiego.

Park Krajobrazowy Wyspy Lastovskie

Jedną z przyczyn zachowania piękna przyrody tych wysp na pewno jest ich odległość od lądu i podróż trwająca cztery godziny. Urozmaicenie archipelagu, zieleń oraz bogate dziedzictwo folklorystyczne mieszkańców wysp stały się powodem, dlaczego Wyspy Lastovskie zostały ogłoszone parkiem krajobrazowym.

Park Krajobrazowy Lonjsko polje

Na wschód od Zagrzebia w dolinie Sawy leży Park Krajobrazowy Lonjsko polje. Na tym obszarze bagiennym rozciągającym się na powierzchni 506 km² swoje siedlisko posiada 250 gatunków ptaków. Malownicze domki w tym regionie są domami dla bocianów, a wieś Czigoć została ogłoszona Europejską Wsią Bocianią

Park Krajobrazowy Medvednica

Czym jest Lasek Buloński dla Paryża, Lasek Wiedeński dla Wiednia, tym jest Medvednica dla Zagrzebia. Położona 10 km na północ od Zagrzebia, na całej swojej długości osłania miasto. Najbardziej znacząca część Medvednicy rozciąga się od Krapiny i Podsuseda do Kaszinskiej cesty. Główny masyw ma długość 24 km, a Sljeme, które jest najwyższym szczytem Medvednicy, ma wysokość 1033 m n.p.m.

Park Krajobrazowy Telaszćica

park krajobrazowy telascicaZalew Telaszćica jest jednym z najpiękniejszych i największych zalewów na naszym wybrzeżu, a leży po południowej stronie wyspy Dugi otok - w środkowej części wybrzeża AdriatykuMa długość 8 km, szerokość 150 - 1500 m. Charakteryzuje go urozmaicona linia brzegowa z 15 mniejszymi zatokami i 6 wysepkami. Jest dobrze osłonięty od wiatru, dlatego jest znany jako przystań i schronienie dla żeglarzy.

Park Krajobrazowy Papuk

Monotonię slawońskich równin ożywia kilka łańcuchów górskich, z których najwyższym i najpiękniejszym jest masyw Papuka. Źródło Jankovac przekształca się w potok, który biegnie około kilometr do stromych skał, gdzie zmienia się w znany Jankovaczki Wodospad o wysokości około 17 m i dalej płynie w dolinie jako potok Drenovac.

Park Krajobrazowy Uczka

Góry wschodniej części Istrii, Uczka, rozciągają się od krańcowych południowo-wschodniej części Ćićariji do Plominskoj dragi. Szczyt Uczki jest najlepszym punktem widokowym, z którego można zobaczyć całą Istrię, zalew rzeczny, północny Adriatyk z wyspami od Krki do Dugiego otoku, Gorski Kotar i Velebit.

Park Krajobrazowy Velebit

2000 km² Velebitu znajduje się pod ochroną jako Park Krajobrazowy; jest to największy obszar chroniony w Chorwacji. Oprócz Parku Krajobrazowego na Velebicie znajdują się jeszcze dwa Parki Narodowe - Paklenica i Północny Velebit; cały obszar gór Velebit UNESCO wpisało na listę Światowych rezerwatów biosfery.

Park Krajobrazowy Vranskie Jezioro

Niedaleko od Biogradu nad morzem znajduje się największe jezioro w Chorwacji - Vranskie Jezioro (3000 ha powierzchni). Jest to płytkie jezioro ze średnią głębokością ponad 2 m. Na tej małej przestrzeni naturalnych bagien zamieszkuje i gnieździ się ostatnia śródziemnomorska kolonia różnorodnych gatunków czapli.

Park Krajobrazowy Żumberak

Żumberak - Pogórze Samoborskie znajduje się na zachód od Zagrzebia. Na wyjątkowść Pogórza Żumberackiego składają się głębokie kaniony, bystre rzeczki pełne wodospadów oraz rozkwiecone łąki. Na wysokości 1102 m n.p.m. znajduje się Góra Św. Gertrudy, najwyższy szczyt Żumberaka, na którym to szczycie oraz w najwyższych punktach mieszkają ludzie, potomkowie uskoków z Senja.

Zgłoszenie do newslettera

Aby otrzymywać nasze nowości wpisz e-maila

Partner Chorwacja-Wczasy.com.PL

Chorwacja wczasy

Tworzenie stron internetowych WEB Marketing - Zarządzanie stronami internetowymi EasyEdit CMS