Podróż do Chorwacji

Podróż do Chorwacji
Podróż do Chorwacji
Podróż do Chorwacji
Podróż do Chorwacji
Podróż do Chorwacji
Podróż do Chorwacji
  • Podróż do Chorwacji
  • Podróż do Chorwacji
  • Podróż do Chorwacji
  • Podróż do Chorwacji
  • Podróż do Chorwacji
  • Podróż do Chorwacji

Samochodem do Chorwacji

Jako część Południowo-Wschodniej Europy Chorwacja ma bardzo dobre położenie geograficzne i stanowi bardzo dobry punkt komunikacyjny. Dobra infrastruktura drogowa i sieć nowo wybudowanych autostrad sprawiły, że Chorwację odwiedza ogromna liczba turystów, a co za tym idzie, przyczyniły się do rozkwitu turystyki. Liczne korytarze drogowe zapewniają turystyce chorwackiej przyjazd wielu gości z sąsiednich krajów, a największe grupy turystów stanowią Słoweńcy, Czesi, Austriacy, Węgrzy, Słowacy, Niemcy, Włosi, Polacy, Rosjanie i inni.

Autostrady w Chorwacji

Autostrady chorwackie należą do grupy najlepszych autostrad w Europie. Zaczęto je budować w latach 70-tych poprzedniego stulecia, a do dzisiaj wybudowano 1273,2 km (w 2012 r). Na oznaczenia autostrad chorwackich składają się: wielka litera A i cyfra po literze. Chorwacja posiada następujące odcinki autostrad:

A1 Zagrzeb – Split – Dubrownik (wybudowana do Vrgoracu)
A2 Zagrzeb – Macelj (granica ze Słowenią)
A3 Bregana – Zagrzeb – Lipovac (granica z Serbią)
A4 Zagrzeb – Goriczan (granica z Węgrami)
A5 Beli Manastir – Osijek – BiH (wybudowana od Osijeku do Bośni i Hercegowiny)
A6 Bosiljevo – Rijeka
A8 Kanfanar – Pazin – Matulji
A9 Umag – Kanfanar – Pula

Potwierdzeniem bezpieczeństwa autostrad chorwackich jest fakt, że tunel Sveti Rok zajął trzecie miejsce w ostrej konkurencji 26 tuneli z 13 krajów europejskich. Chorwackie autostrady pozwalają na bezpieczną i wygodną jazdę, a w miejscach wypoczynkowych do Państwa dyspozycji oddano stacje benzynowe, restauracje, sklepy, motele, serwisy samochodowe itp.

Ograniczenia prędkości i przepisy ruchu drogowego w Chorwacji

Ograniczenie prędkości:
- na autostradzie wynosi 130 km/h
- poza terenem zabudowanym wynosi 90 km/h
- w terenie zabudowanym 50 km/h

Według chorwackiego prawa dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila. Światła mijania powinny być włączone tylko w okresie obowiązywania czasu zimowego. Numer pomocy drogowej jest 987.

O to, by autostrady chorwackie były bezpieczne dbają tzw 'przechwytujący' – jednostki policji drogowej w cywilnych pojazdach kontrolujące prędkość i przestrzeganie innych przepisów ruchu drogowego związanych z bezpieczną jazdą. Najczęściej mogą ich Państwo spotkać na autostradach; w przypadku przekroczenia dozwolonej prędkości lub zwalniania ruchu drogowego samochód policyjny Państwa wyprzedza, a na tylnej szybie pojawia się napis 'Stop policja'. W tej sytuacji należy obowiązkowo śledzić samochód policyjny do wskazanego miejsca zatrzymania. Ponieważ mandaty są bardzo wysokie, radzimy Państwu ściśletrzymać się ograniczenia prędkości, szczególnie na odcinku Karlovac – Rijeka, gdzie ograniczenie prędkości wynosi głównie 110km/h.

Stacje benzynowe i opłata drogowa

W większości miast i na autostradach chorwackich stacje benzynowe są otwarte 24 godziny na dobę. Na stacjach benzynowych można kupić następujące paliwa: Euro Diesel, Diesel, Eurosuper 95, Super 95, Super 98, Super plus 98, a w większych miastach i na stacjach znajdujących się na autostradach można także kupić gaz.

Opłata za przejazd autostradą w Chorwacji będzie pobierana w zależności od długości przejechanego odcinka, a można ją uiścić w walucie obcej oraz kartami. Cena za 100 km autostrady wynosi około 35 kun. Dodatkową opłatę muszą Państwo uiścić w tunelu Učka blisko Rijeki oraz na moście na wyspie Krk.

Samolotem do Chorwacji

Jeśli zdecydują się Państwo do Chorwacji przylecieć samolotem, do Państwa dyspozycji są następujące lotniska:

Lotnisko Dubrownik
Lotnisko Zagrzeb
Lotnisko Pula
Lotnisko Split
Lotnisko Rijeka
Lotnisko Zadar
Lotnisko Osijek

Croatia Airlines to chorwacka agencja lotnicza. Jeśli chcą Państwo uzyskać szczegółową informację i zarezerwować bilet, prosimy o kontakt na poniższe numery telefoniczne: 062 500 505, +385 1 66 76 555 lub bezpośrednio na ich stronie internetowej.

Autokarem do Chorwacji

Jeśli zdecydują się Państwo przyjechać do Chorwacji autokarem, wtedy istotną informacją będzie to, że najlepsze połączenie ze wszystkimi większymi miastami europejskimi posiada Dworzec autobusowy Zagrzeb. Dworzec autobusowy w Zagrzebiu jest doskonale połączony ze wszystkimi wielkimi ośrodkami turystycznymi w Chorwacji, a ich lokalne linie prowadzące do mniejszych miejscowości turystycznych zapewnią Państwu szybki dojazd.

W celu uzyskania wszelkich informacji dotyczących rozkładu jazdy prosimy o kontakt bezpośrednio z odpowiednim dworcem autobusowym:
Dworzec autobusowy Zagrzeb, z Chorwacji 060 313 333, z zagranicy +385 1 6112 789
Dworzec autobusowy Split, z Chorwacji 060 327 777, z zagranicy +385 21 329-199
Dworzec autobusowy Rijeka, z Chorwacji 060 302 010, z zagranicy +385 51 660 364 lub pocztą elektroniczną
Dworzec autobusowy Dubrownik, z Chorwacji 060 305 070 lub pocztą elektroniczną

Koleją do Chorwacji

Chorwacja jest połączona linią kolejową z głównymi miastami krajów sąsiednich oraz z Europą Środkową, Zachodnią i Południowo-Wschodnią, a główny dworzec kolejowy znajduje się w Zagrzebiu. Podzcas sezonu Koleje Chorwackie wzmacniają połączenie wnętrza kraju z ośrodkami turystycznymi. Międzynarodowe bilety można kupić w kasie międzynarodowej i biurach podróży, a jego ważność wynosi dwa miesiące. Bilet powrotny dla InterRail jest ważny przez 10 dni, a dla City star i innych biletów transportowych jeden miesiąc.

Wszystkie informacje dotyczące przyjazdu do Chorwacji pociągiem mogą Państwo uzyskać pod numerem telefonu 060 333 444 i +385 1 3782 583 oraz wysyłając e-maila. W celu uzyskania pozostałych informacji prosimy odwiedzić stronę internetową Kolei Chorwackich i zapoznać się z ich rozkładem jazdy.

Zgłoszenie do newslettera

Aby otrzymywać nasze nowości wpisz e-maila

Partner Chorwacja-Wczasy.com.PL

Chorwacja wczasy

Tworzenie stron internetowych WEB Marketing - Zarządzanie stronami internetowymi EasyEdit CMS